My name is Musi

My name is Kokorka

вторник, 21 декември 2010 г.

Мишка,която чурулика като птичка

Японски учени създадоха пеещи мишки

Японски учени съобщиха, че са създали мишка, която чурулика като птичка в резултат на проект, който те определят като "еволюция" в генното инженерство и се надяват чрез него да хвърлят светлина върху произхода на човешкия език.

Изследователи от университета в Осака използвали генетично модифицирани мишки, склонни към мутации.

"Мутациите са движещата сила на еволюцията.

Ние кръстосахме генетично модифицирани мишки, за да видим какво ще стане", обяснява ръководителят на изследването Арикуни Учимура.

"Проверихме новородените мишки една по една...

Един ден открихме, че една от тях може да пее като птичка", допълни изследователят, отбелязвайки, че "пеещата мишка" била родена случайно, но характеристиките й ще се предадат на бъдещите поколения.

"Бях изненадан, защото очаквах мишките да са различни физически", заяви Учимура и добави, че в резултат на експеримента била създадена "мишка с къси крайници и опашка като на дакел".

В лабораторията, ръководена от професор Такеши Яги в училището по бионауки към университета в Осака имало повече от 100 "пеещи мишки", които ще се използват за допълнителни изследвания.

Учените се надяват чрез тях да открият как се е развивал човешкият език, така както учени от други страни изследват за тази цел птичите песни.

"Мишките са по-добри за изучаване, защото са бозайници и много по-близки до хората по структурата на мозъка им и други биологични аспекти.

Сега наблюдаваме какво влияние ще окаже мишка, която издава нови звуци, върху обикновените мишки в групата... с други думи дали има социално значение", обясни Учимура и допълни, че обикновените мишки цвърчат главно, когато са подложени на стрес.

Като се има предвид, че мишките мутанти чуруликат по-силно, когато са поставени в различна среда или когато мъжки и женски мишки са събрани на едно място, Учимура счита, че звуците им "може да са някакъв вид израз на емоциите им или състоянието на тялото им".

Учените установили, че обикновените мишки, които израствали с пеещите мишки, издавали по-малко ултразвуци от другите, което означава, че методите за общуване могат да се разпространят в същата група като диалект.

Учимура споделя, че мечтае за по-голяма "еволюция" на мишките с помощта на генното инженерство.

"Зная, че това е дълъг процес и хората ще си кажат, че е прекалено абсурдно..., но го правя с надеждата един ден да създам Мики Маус", допълни изследователят. /АФП
Токио / Япония

ПЕТА Бг Таймс

Няма коментари:

Публикуване на коментар


Историята на Хачико - Предано старо куче очаква завръщането на стопанина си седем години след неговата смърт