My name is Musi

My name is Kokorka

неделя, 1 май 2011 г.

Над 170 котки с родословие участват в тазгодишната изложба в Музея „Земята и хората”

Камелия Босилкова: Над 170 котки с родословие участват в тазгодишната изложба в Музея „Земята и хората”

30 април 2011

По повод ХХVІІ и ХХVІІІ Международна ФИФе изложба, в която участват над 150 породисти котки с родословия и титли, Агенция „Фокус” разговаря с Камелия Босилкова, председател на Националната федерация по фелинология, организатор на изложението, което традиционно се провежда в Националния музей „Земята и хората”.

Фокус: Какви цели си поставяте с организирането на ХХVІІ и ХХVІІІ Международна ФИФе изложба?
Камелия Босилкова: Нашите цели са от доста време и са свързани с цялостната ни организация, която е подчинена на развъждането на чистопородни котки. Изложбите, които правим в събота и неделя, са етап от тази дейност на развъждане. Котките, посещавайки такива изложби, се оценяват от ФИФе международни съдии и доколко отговарят на стандартите и основните изисквания за племенно развъждане. След присъждането на определени титли, те се движат от клас в клас. Започва се от клас „бебе”, който е от три до шест месеца, за да достигнат накрая до клас европейски шампион, това е най-високата титла. Получаването на тези титли и оценки може и става само на изложби. Кариерата на една котка може да бъде много краткотрайна – например за една, две години може да стане гранд шампион, а за европейски шампион му трябват три или четири години, както и няколко различни държави, в които да бъде показана изложбата. Всичко това е свързано с правилното развъждане на родословни животни. Това са целите, които ние имаме, с това се занимаваме и това е наше хоби, хоби на всички членове на Националната федерация по фелинология и нашите членове от 1995 година насам.
Фокус: Кои ще са новите породи, които ще могат да видят посетителите на ХХVІІ международно изложение?
Камелия Босилкова: В България има вече развъдници за породи като канадски сфинкс – това е една хубава котка, която е много рядка и много артистична котка, много интелигентна, ще дойдат курилски бобтейли от Турция - това са котки без опашки. Това са породи, които вече са идвали при нас. Освен това вече имаме и собствени развъдници за екзотични породи. Ние ставаме все повече изложители и за тази година сме записали 170 котки, от които 95% са български. За нас това е наистина голяма радост.
Фокус: Колко са развъдниците у нас?
Камелия Босилкова: В страната има над 30 развъдника, които действат и работят, а отделно имаме членове, които не се занимават с развъждане, но имат котки и ходят по изложби. Активните ни развъдници са 32, като в последните три месеца на тази година имаме заявки за три нови развъдника.
Фокус: Тоест в страната ни се развъждат породи като абисинка, норвежка горска?
Камелия Босилкова: Да, при това абисинката вече има първо котило, а норвежките горски са едва ли не традиция, тъй като те са в България повече от шест години и имат доста котила. Освен това имаме порода Мейн Куун. Това е една от най-едрите котки в света, която може да достигне 10 или 12 килограма и имат няколко поколения котенца в България. Има британски късокосмести, много персийски, канадски сфинксове, които също имат първо котило, имаме бенгалски котки. Породите са много. Просто хората имат различни вкусове, а всяка порода изисква различна грижа и отношение.
Фокус: Кои са страните, в които се провеждат най-големите изложения за котки?
Камелия Босилкова: По принцип Америка е една от страните, в които има страшно много изложби и традиции, свързани с отглеждането на котки. В Европа страни като Чехия също са много силно свързани с провеждането на ежемесечни изложби. В Америка работи една организация и има установен един стандарт, а в Европа има няколко стандарта за развъждане. Любителите на котки обичат да се организират, да ходят на изложби, да се срещат и да обменят различни новини. Събирането на изложбата е не само за присъждане на съдийски оценки, но е едно събиране на хора със сходни интереси и със сходни нагласи, което прави преживяването много приятно.
Фокус: Кои са най-скъпите породи, които ще бъдат показани и ще бъде ли разрешено закупуването им?
Камелия Босилкова: Няма евтина порода, тъй като правилното развъждане е скъпа дейност, която изисква години работа. Изисква се да можеш да работиш с много добри кръвни линии и най-вече се изисква да имаш цел. Това прави развъждането скъпо.
Фокус: Какви са цените, на които се продават породистите котки?
Камелия Босилкова: Всеки развъдчик сам си определя цените, скъпи са ако котките ще послужат за развъждане и ще участват в изложби. Котка, която се продава за домашен любимец с условия за кастриране, може да бъде и сто – двеста евро. Това зависи първо от породата и второ от самия развъдчик, какво ще се договорят. Ако взимате котка за развъждане и искате да ходите с нея по изложби – трябва да отговаря максимално на изискванията за тази порода. Такива котки не се раждат всеки ден и това ги прави доста по-скъпи. Една котка трябва да бъде не само много красива и да отговаря на стандарта, но тя трябва да бъде здрава. Племенното развъждане носи със себе си и доста унаследени болести. Така че то изисква отговорност, медицински тестове за най-разпространените болести. Ако искате вашето коте да бъде здраво и щастливо и неговите родители да бъдат здрави, се изисква да следите медицинските новини, да имате лекар, който е в час какво се случва и разбира се много търпение и много любов. Продават се малки котенца. Когато една котка е на година или две и е шампион много рядко се продава. Всеки иска тази котка,с която е работил, с която е ходил по изложби, да влезе в развъждане и да му даде красиви котета, за да може да се движи напред и неговото име да остане за следващите поколения.
Фокус: Какво се случва с победителя в тази изложба?
Камелия Босилкова: Победителите на миналите две изложби ходят доста редовно на изложби в чужбина. Самият развъдник пътува доста често, естествено не всеки път може да спечели, но това е състезанието.
Фокус: Как се приспособяват породите към условията у нас и капризни ли са котките?
Камелия Босилкова: Това зависи от породата. Има капризни хора по отношение на храненето, има капризни котки по отношение на характер, но общо взето примерно норвежката котка е изключително непретенциозна, както към условията на гледане, така и към условията на хранене. Те са любвеобилни, ласкави и тяхната козина не е по-лоша от тази на котките, отглеждани в Норвегия. Ние имаме лято, но ние имаме и зима. Те обичат да бъдат на открито пространство, но ако няма градина или тераса, спокойно живеят в апартамент, тъй като това е все пак едно коте. Породата Мейн Куун са доста тежки, масивни котки и за тях е необходимо повече място, но пък те са спокойни като темперамент, не са холерици и се адаптират към пространството и хората.
Фокус: Тъй като вземането на коте е отговорност и удоволствие, какъв е вашият съвет към хората, които решат след изложението да си вземат коте?
Камелия Босилкова: Моят единствен съвет към хората, които решат да си вземат коте, е това решение да бъде общо за всички, а не един да вземе коте, а останалите да не искат. Това трябва да бъде съвместно решение, защото всички трябва да му направят място, за да бъдат определени пространството, в което ще живее и условията. Цялото семейство трябва помага в отглеждането на едно такова животно, защото котката е социално животно и тя е член на цялата група и изисква нормално общуване от всички членове. Когато се взема едно коте с любов, няма значение дали ще живее на 40 кв. м, тъй като то ще бъде обичано, а това е най-важното.
Фокус: У нас има доста котки, които са бездомни, какво се прави за тях има ли действащи приюти?
Камелия Босилкова: Бездомните кучета и котки също си имат родители. Това означава, че някой някъде си е позволил безотговорността да има куче или коте, което се е заплождало безотговорно и техните деца сега са по улицата. Смятам, че в основата на всичко е кастрацията – ако едно животно не се използва за племенно развъждане, то би трябвало да бъде кастрирано. Първо, за да няма безотговорно развъждане, второ, защото ако не можем да осигурим дом на всички тези бездомни котки и кучета, това означава, че ние сме безотговорни и трето една такава кастрация удължава живота на котките и на кучетата с години. Мисля, че преди всичко това е отговорност на собствениците и в случая, когато са извън контрол – това е отговорност на държавата. Би трябвало да има организации, както е в нормалните страни, в които такива животни се събират, кастрират и се раздават за домашни любимци срещу минимална такса. По този начин такива животни отиват в домове и се гледат нормално. Трябва по някакъв начин да се накарат хората да взимат такива животни.
Фокус: Има ли действащи приюти за котки?
Камелия Босилкова: Не, аз такива приюти не зная – има само една клиника, която прави доста, за да оперира пострадали животни и след това им търси дом.
Фокус: Ще има ли котета за продан?
Камелия Босилкова: Това може да бъде обявено с табелка, но целта на форума е друга. Не можеш просто да видиш коте в една клетка и да си го вземеш – хубаво е хората да взимат котки, да четат преди това – що за характер са, какви грижи се изискват.
Фокус: Коя е най-капризната порода, която вие сте срещала в практиката си?
Камелия Босилкова: Знаете ли – най-капризната порода са собствениците на котки, които не печелят по изложби. Иначе самите котки стават капризни. Знам за породи със специфика, например сиамските котки и ориенталските котки са котки, които говорят. Ако не сте подготвени вашата котка да върви след вас и да разговаря с вас – значи това не е вашата порода. Тя не е капризна – тя просто е специфична. Персийските котки са малко мързеливи и те по-малко мяукат. Бенгалите са изключително активни като темперамент. Затова, когато взимате котка, четете за породата, интересувайте се за породата и говорете с хората, които я развъждат, те ще ви кажат най-добре, а след това вие ще прецените.
Десислава АНТОВА

иаф / ПЕТА Бг Таймс

Няма коментари:

Публикуване на коментар


Историята на Хачико - Предано старо куче очаква завръщането на стопанина си седем години след неговата смърт